Home

 

Villámshow

 

 

    Majdnem egy teljes hónapot kellett várni az idei év második zivatarára. De az utóbbi napok nyári időjárása (a 30 fokot is elértük) nagyban kedvezett a konvekcióknak. Május 18-án is nagy meleg volt, már-már fülledt nyári napnak tűnt. Dél körül tudtam meg, hogy este komolyabb műsor várható, igy már délben elkezdtem az előkészületeket: feltöltöttem a kamera akkuját, beállitottam a miniDV kazettát, megtöröltem a kamera lencséjét és egyebek. A nap folyamán természetesen nyomon követtem az eseményeket. Ezekben most is a metnet.hu és az idokep.hu oldala segitett. És természetesen az OMSZ radarképei. Sajnos a délutáni magyarországi multicellás rendszer elég messze elkerült minket, de a radaron ekkor megjelent egy déli zivatargóc, a Szeged-Arad vonalon:

A 16 órás (UTC) radarkép (forrás: met.hu)

  A fenti képen jól látszik a Tisza vonalán vonuló szupercella-gyanús zivatarlánc. És ekkor jelent meg előszőr az aradi rendszer, vagyis ekkorra mutatta meg az igazi nagyságát:

A 16 órás (UTC) műholdkép a Tisza-menti és aradi rendszerről (forrás: időkép.hu)

   Ezt a gyönyörű műholdképet a tegnap találtam az Időkép oldalán. Ezen kitűnően látszik a zivatar hatalmas kiterjedásű felhőzete. A képen (Temesvár és Arad felett) feltehetően a Cb felhőzet hatalmas üllője (tornya) terül szét annyira és ölt pamacs formát. A mozgása enyhén ÉK-i volt, ami azt jelentette, hogy nagy eséllyel elérheti Nagyvárad térségét is. Ekkor volt helyi idő szerint 19.00 óra (magyar idő szerint 18.00, vagyis 16.00 UTC). A következő fél órában a rendszer nagyjából a határ mentén haladt ÉK-nek:

A 16.30-as (UTC) radarkép (forrás: met.hu)

    Közben a másik, egyúttal komolyabb rendszer a Tisza vonalát követve tartott a Nyirség irányába. Az akkori számitásaim szerint nem kap telibe a déli góc, sőt még azt is lehetségesnek tartottam, hogy teljesen elkerül minket. Ekkor el kellett menjek itthonról, mert az egyik haverral meg volt megbeszélve egy tali. Szerencsére csak ide a környékre mentünk, ahonnan ráláttam a déli égboltra. Este 8 óra magasságában (17.00 UTC) teljesen besötétedett. Ekkor a haverral gyorsan felrohantunk egy 11 emeletes panelház 10-ik emeletére, ahonnan az egész déli oldal belátszott. A kamera már nálam volt, igy gyorsan beüzemeltem. Amikor felértünk és megpillantottuk a közelgő zivatar hatalmas felhőrendszerét, egyértelművé vált, hogy nem kerüli el olyan messziről a várost:

  A 17 órás (UTC) radarkép (forrás: met.hu)

    Nagyvárad a határon elterülő piros paca ÉK-i csücskénél terül el. Amikor mi felértünk, már javában villámlott, de még elég messze, ugyanis dörgések még nem is hallatszottak. Csak a viharos erejű szél sűvitett körülöttünk. Ekkor vette kezdetét az eddigi legjobban sikerült villámvadászatom! Az első felvételek kb. este negyed 9-kor készültek (17.15 UTC), amikor is igy nézett ki a radar:

A 17.15-ös (UTC) radarkép (forrás: met.hu)

    Szinte végig videóztam (kb. 35 perc), ezalatt sikerült lakapnom néhány remek villámot is! Most következzenek a videóból lementett képkockák, utána természetesen a videó is:

137--->155 A vihar kibontakozása

 

    Ekkorra már teljesen beteritette a várost a vihar hatalmas felhőzete. Volt egy adott pillanat, amikor annyira dúrva volt a rendszer, hogy már szupercellára gyanakodtam. Végül a falfelhő hiánya és a vihar lefutási módja miatt "csak" multicella lehetett. Fél 9 körül (17.30 UTC) volt a vihar "szeme" a legközelebb a városhoz, utána már távolodni kezdett. Ekkor volt a legintenzivebb a villámtevékenység és ekkor volt néhány közelebbi lacsapó is. A radarképen jól látszik, hogy végül a vihar csak elkerült minket Ny-i irányba:

A 17.30-as (UTC) radarkép (forrás: met.hu)

 

    A sötétség miatt a kamerát manuális fókusz üzemmódba állitottam, igy gyakorlatilag végig éles felvételeket produkált. Tavaly sajnos még nem tudtam ezt, igy az éjszakai felvételek nagyrésze közben elment a fókusz (sajnos sokszor a legszebb villámok megörökitése közben). A legközelebbi lecsapó is jó 2 km-re lehetett, ugyanis a dörgés csak jó 6s után jött. De ez mitsem von le a látványból! Következzen hát a vihar "krémje":

 

156--->171 A villámok szine java :)

 

    Ezután sajnos a gonosz villámok elbújtak az épületek mögé, igy abba kellett hagynom a filmezést. Egy darabig még nézelődtünk, majd elégedetten hazaindultunk. Itthonról természetesen még követtem a zivatar útját, ami továbbhaladt É felé, majd hamarosan egyesült, az ekkor Nyiregyháza térségében tomboló másik hatalmas rendszerrel! 18 óra UTC körül a két hatalmas zivatarlánc egyesült és egy squall line-é állt össze, igy már tuti szupercellaként haladt tovább, Ukrajna iránányába. Egy jó 100-150 km-es piros sáv alakult ki, aminek az útjában elég dúrva események lehettek. Sajnos erről már nem tudok semmit... Erről van még néhány radarképem is, amin jól látszik az egyesülés és a lánc:

Radarképek 17.45 és 18.45 (UTC) között (forrás: met.hu)

    Még egy kis bónusz gyanánt itt van még néhány villámradar kép is, amin a pontok a felhővillámokat, mig az áthúzott körök a lecsapókat jelölik. A szinek pedig az időpontokat

A villámok területi eloszlása a vihar idején (forrás: met.hu)

 

   Érdekes módon Nagyváradon alig esett valami eső, azt a keveset is mind ránk fújta a viharos szél. A másik szivfájdalmam pedig az volt, hogy a dörgések hangjait is elfújta a szél, alig lehetett hallani néhány csattanást, azt is elég torzitva. Éppen emiatt a videó hangját nem is tartottam meg, helyette inkább Mike Oldfield a "The Bell" c- dalát tettem be. A dal elég jól követi, ahogy jön a zivatar, remélem nektek is elnyeri a tetszéseteket!

Multicellás zivatar Nagyvárad felett (hossz: 4m 42s, méret: 69 MB).

 

Ugyanez a YouTube-on:

The 2nd thunderstorm of the year 2008

 

Kellemes nézelődést!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utolsó frissités: 2008 május 21.